W czasie czterdziestu dni Wielkiego Postu warto zaplanować czas rekolekcji, czas zastanowienia się nad sobą i nad swoim życiem. Zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i zamyślić. Spotkać Boga i spotkać się sam na sam ze sobą. Trzeba wyjść na pustynię, bo tam jest cisza, spokój i milczenie. Wtedy można usłyszeć siebie.
A może właśnie tegoroczne nauki rekolekcyjne będą dla mnie swoistą pustynią, powrotem do źródeł?

Rekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione… Kościół naucza i przygarnia wszystkie owieczki rozproszone na całym świecie.

Ktoś kiedyś napisał: „Trudniej jest dzień dobrze przeżyć, niż napisać księgę…”. To prawda, nie będzie nam łatwo stać się lepszymi po godzinie lub po kilku godzinach nauk rekolekcyjnych. W ciągu kilku chwil nie da się naprawić całego duchowego rozgardiaszu. To jest praca na całe życie. Ale warto od czegoś zacząć, warto w tych rekolekcyjnych dniach postawić sobie odważne pytania:
Czy ja mam jeszcze wiarę? Czy jestem w stanie uwierzyć jeszcze więcej Bogu i mocniej Mu zaufać? Czy kocham Go ze wszystkich sił, wszelkim myśleniem i całym sercem? Muszę sobie także odpowiedzieć na pytanie: Czy ja się jeszcze modlę? Czy potrafię rozmawiać z Bogiem?

W czasie rekolekcji wielkopostnych warto także przeczytać coś, co pomoże inaczej myśleć, zobaczyć bliźniego i z nim się pojednać.  Same zaś rekolekcje mają dodać sił, odwagi, otuchy i nadziei, aby pójść pod krzyż i zobaczyć Ukrzyżowanego. Żeby mieć odwagę podnieść oczy, zapłakać i zapytać: „Panie, czy Ty mi jeszcze raz przebaczysz? Czy przygarniesz mnie ponownie do swego serca?”.  Odpowiedź usłyszysz na pewno… Zobaczysz ją w oczach i rozpiętych ramionach Chrystusa, w przebitym sercu Jezusa. Sam dojdziesz do wniosku: „To nie gwoździe Cię przybiły, lecz mój grzech”, moje słabości, namiętności, moja niewierność, moja zdrada i oddalenie…
Wtedy, gdy poprawnie odczytasz odpowiedź płynącą z krzyża, podejmiesz skruchę, wolę poprawy i wyspowiadasz się. A potem wrócisz do krzyża i ucałujesz przez łzy przebite stopy Chrystusa.

I to będą twoje prawdziwe rekolekcje. Zobaczysz, że inny jest świat, inna rzeczywistość, inni będą ludzie, a ty przeżyjesz prawdziwe nawrócenie. Podczas rekolekcji wielkopostnych trzeba „załatwić” wiele spraw nie tylko z Bogiem, ale i ze współmałżonkiem, z rodzicami, z dziećmi i bliźnimi. Rekolekcje są po to, aby wyprostować to wszystko, inaczej zmarnujemy dni, które zostały nam dane na uleczenie duszy.
Naprawdę warto wybrać się na wielkopostne ćwiczenia duchowe. Spójrz z uwagą w program tegorocznych rekolekcji wielkopostnych w naszej parafii i zdecyduj, w których punktach rekolekcji Ty się odnajdziesz ….

   REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

   MIROCIN  30 III – 2.IV 2017 r.

 

CZWARTEK  30.III

Godz.     17.00  MB  –  Msza św. – nauka ogólna

Godz.     18.00   JT   –  Msza św.  –  nauka ogólna

   Godz.  19.00  –  Nauka stanowa dla kobiet  

 

 

PIĄTEK  –  31.III  

Godz.    8.00 MB –  Msza św.  –  nauka dla starszych i chorych – droga krzyżowa

Godz. 18.00   JT  –  Msza św.  – nauka ogólna

Godz. 19.00    DROGA  KRZYŻOWA  ze świecami drogami parafii

 

SOBOTA   1.IV

   8.00  – MB –   Msza św. z nauka rekolekcyjną

  SPOWIEDŹ  REKOLEKCYJNA 

   JT– 1000 – 1200      MB – 1000  – 1130

 

18.00  – JT   –  Msza św.  –  nauka ogólna

Godz.  19.00  –  Nauka stanowa dla mężczyzn

 

 

NIEDZIELA 2.IV 
 Msze św. z kazaniami rekolekcyjnymi:

          8.00  – kościół św. Judy Tadeusza

        10.00  – kościół Matki Bożej

        11.30  – kościół św. Judy Tadeusza

                  12.30  – Nauka stanowa dla młodzieży

       16.15 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

       17.00  – Msza św. – zakończenie rekolekcji św.

 

Rekolekcje szkolne dla Zespołu Szkół w Mirocinie odbywać się będą w dniach 30.III i 31.III (czwartek i piątek) w godz. 9.30 – 13.30, a w sobotę spowiedź św. Program dzieci otrzymały w szkole.